Farklı Duygular Mevsimi: “İlkbahar”

Yaklaşan yazdan önce yaşadığımız ilkbahar mevsimi, her insanın içinde farklı duygular uyandırır. Çok üşümeme ve yaz çocuğu olmama rağmen kış mevsimine aşık olan benim bile ilkbahar yaklaştıkça içimi bir kıpırtı alıp gidiyor.

 

Ağaçlarda açan o ilk tatlı renkli çiçekler, sabahları içimizi ısıtan güneşin verdiği mutlu enerji ve insanların güler yüzü hepimizi mutlu etmeye yetiyor. İlkbahar aslında herkesin kendine hedefler koyduğu bir mevsimdir. Güneşin bize verdiği sıcaklıkla enerjimiz artar. Kimileri yaz geleceği için kilo vermeye karar verir, yeni kıyafetler alınır, deniz kum güneş hazırlıkları yapılır. Tabii bunlar basit şeyler.

Bu mevsimin birde tatlı heyecanları vardır. Yanında eşi olanlar tatil planları yapar, çekilecek fotoğraflar için albümler alırlar, nereye gideceklerine karar veremeyince tatlı atışmaları olur vs. ilkbahara üzgün, umutsuz ve hayalleri yıkılmış olarak girenlerde vardır elbet. Fakat ilkbaharın enerjisi o kadar yoğundur ki, her insanı mutlu edecek, onlara yeniden sevgi ve enerji aşılayıp hayat dolu yapacaktır. İlkbaharın özelliği budur işte. Belki de sırf bu nedenlerden dolayı yazdan daha çok sevilir.

Havanın o tatlı sert rüzgarları, Nisan-Mayıs yağmurları, tatlı telaşlı hazırlıkları, kışlık kıyafetlerin yerini yazlıklara bırakması, yaz temizlikleri, dondurmaların buzluklara girmesi, havuz başında dinlenecek yaz şarkılarının çıkması… İnsanın bu kadar güzel havanın içinde, bu kadar tatlı telaşların arasında bir köşeye çekilip mutlu olmaktan başka yapacağı ne vardır ki?..

Yorum Yap