Exynos 1000 ile Snapdragon 875 kıyaslaması şaşırttı

Akıllı telefon pazarındaki rekabetin mobil işlemcilerde de aynı şekilde görüldüğünü biliyoruz. Bu yarışta en çok göz önünde olan iki işlemci ise Snapdragon ile Exynos oluyor. Daha önceki modellere baktığımızda; Qualcomm’un işlemcileri, Samsung’un Exynos’unu geride bıraktı. Ancak Exynos 1000 ile Snapdragon 875 kıyaslaması şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkarttı.

Exynos ile Snapdragon yarışında bu kez kazanan farklı olabilir

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde karşımıza çıkması beklenen Exynos ve Snapdragon’ın amiral gemisi işlemcileri için kıyaslamalar şimdiden başladı. Kore‘de bir forumda, iki işlemcinin performans testi sonuçları açıklandı. Ancak bu testin sonuçlarını gösteren bir ekran görüntüsü paylaşılmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Ortaya çıkan bilgiye göre bu iki işlemci de Galaxy S21 ile test edildi. Exynos 1000 ile Snapdragon 875 kıyaslaması sonucu ise Exynos’u daha önde gösterdi. Exynos işlemcili Galaxy S21; tekli çekirdek ve çoklu çekirdek performansında Snapdragon işlemcili versiyonu geçmeyi başardı.

Exynos 1000 ile Snapdragon 875 kıyaslaması şaşırttı

Yapılan sentetik testin sonucu da Exynos 1000 için; tek çekirdekte 1.302, çoklu çekirdekte 4.250 skorunu gösterdi. Snapdragon 875 ise bu testten; tek çekirdekte 1.159, çoklu çekirdekte 4.090 puan aldı.

Öte yandan her iki işlemcinin de yararlandığı Cortex-X1 çekirdeğiyle alakalı hala bir sorun olduğu ve bu sorun çözüldüğünde performans testlerinin sonuçlarının daha da yukarı çıkacağı, bu durumun Exynos’u daha olumlu etkileyeceği paylaşılan bilgiler arasında yer aldı. Ancak Exynos ile Snapdragon arasındaki kıyaslamaların net bir sonuç vermesi için henüz erken olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Yorum Yap