Ertesi gün hapı nedir? Yan etkileri nelerdir?

Hormonal acil korunma olarak da bilinen ertesi gün hapı nedir sorusunun cevabı aslında tek bir olgu değildir.

Ertesi gün hapı nedir? Yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapı nedir? Yan etkileri nelerdir?

Bu ilaçlar korunmasız cinsel ilişki sonrasında veya cinsel ilişki esnasında kondom yırtılması gibi durumlarda gebe kalınmasının önlenmesi amacı ile kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar cinsel ilişkiden sonraki 72 saat (3 gün) içinde alınabilir. Ancak etkisini daha iyi gösterebilmesi adına ilacın en kısa sürede alınması tavsiye edilir. İlaç etkisini en iyi cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saat içerisinde gösterir.

Ertesi gün hapları içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır.

Bazı ilaçlarda sadece progesteron hormonu bulunur, bazılarında da iki hormon birlikte bulunur. Sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları diğer ilaçlara oranla daha yüksek bir etkiye sahiptir. Ertesi gün haplarının gebe kalmayı önlemede etkisi yüksektir ancak %100 bir etki yaratır demek yanlış olur.

Bu ilaçların gebe kalmayı önleyici etkisi %70 ile %90 arasındadır. İlaç alınmış olduğu zaman dilimine oranla etkisini daha etkili göstermektedir. Yani cinsel ilişki sonrasında ilacı ne kadar erken alırsanız ilaç etkisini o kadar iyi gösterir. İlaç özellikle hamilelik meydana gelmeden önceki dönem için etki gösterebilir. Hamilelik ilaç kullanımından önce oluşmuş ise ilacın gebeliği önlemede bir faydası olmaz. Üstelik bu ilaçlar kullanılsa dahi hamile kalma olasılığı her zaman vardır.

Acil hormonal koruma amacı ile alınan bu ilaçlar içerdikleri yüksek dozda östrojen ve progesteron hormonları sayesinde gebe kalmak için gerekli olan hormonal dengezi bozarlar. Bu denge bozulduğu zaman da yumurtlama döneminde gecikme meydana gelir. Ayrıca bu dengenin bozulması ile birlikte rahim zarında bir düzensizlik olur ve embriyo bu zara tutunamaz hale gelir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Acil bir korunma yöntemi olarak kullanılan ertesi gün hapları çok da masum ilaçlar değillerdir. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan bu ilaçlar aslında bir doğum kontrol yöntemi değildir ve acil durumlar haricinde kullanılmamalıdır.
Bu ilaçların sürekli kullanılması çeşitli sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.
Ertesi gün haplarının pek çok yan etkisi vardır. Ancak bu yan etkiler kişiden kişiye değişmek ile birlikte kişilerin içinde bulunduğu psikolojik durumdan da etkilenir.
Ertesi gün haplarının kullanımı ile birlikte yaygın olarak görülen yan etkiler şunlardır:

  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Hafif adet kanamaları
  • Kesik kesik kanamalar
  • Göğüslerde ağrı
  • Regl tarihinde gecikme

Bu yan etkiler ertesi gün haplarını kullanan herkeste görülmeyebilir. İlaçlar kullanıldıktan sonraki üç gün içinde de yan etkiler görülmeye devam edebilir. Ertesi gün hapları acil durumlar haricinde kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaçlar içinde yüzksek dozda hormon bulunduğu için vücuda aşırı derecede hormon takviyesi yapılmış olur. Bu da adet düzensizliği başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı ağız yolu ile alınan gebelik önleyicilerdir. Doğum kontrol hapı olarak bilinen oral kontreseptifler yumurtlama sürecinin durdurulmasını sağlayarak gebe kalınmasını önler. Yumurtlama sürecinin durdurulması doğum kontrol hapı içinde bulunan hormonlar sayesinde olur. Günümüzde oral kontreseptifler cinsel ilişkide korunma yöntemi olarak çok sık tercih edilmektedir. Doğum kontrol hapları içerisinde östrojen ve progesteron hormonları ya […]

0 comments

Yorum Yap