EMILY RATAJKOWSKI BİR FOTOĞRAFÇIYI CİNSEL TACİZ İLE SUÇLADI

2012’de fotoğrafçı Jonathan Leder’in evinde bir çekime giden Emily Ratajkowski, Leder’i cinsel taciz ile suçluyor.

Ratajkowski, 2016’da bir fotoğraf kitabı çıkaran Leder’in kendisinin de yer aldığı fotoğrafları izinsiz yayınladığını belirtirken, Leder bu iddiayı yalanlıyor.

Geçtiğimiz Salı günü New York Magazine’e ‘Buying Myself Back: When Does a Model Own Her Own Image?’ (Kendimi Geri Satın Almak: Bir model ne zaman kendi fotoğraflarına sahip olur?) başlığında bir makale yazan Ratajkowski, 2012’de yaşadığı olayları anlattı. 

View this post on Instagram

Before my essay was published on Tuesday, I was so nervous that I couldn’t sleep. I had to keep reminding myself why I’d written it and decided to publish it at all. I thought about my younger self and the healing that writing about something you once couldn’t even talk about provides. Mostly I focused on the hope that other women might recognize their own experiences in reading my story. It’s been nothing short of life-changing to see how many women (and men!) this piece resonated with. Thank you to every single person who read, shared, commented and tagged me. I can’t tell you what it feels like to see my words in print and to hear from each and everyone of you. Thank you.

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on Sep 17, 2020 at 6:09am PDT

Menajerinin Leder’in Woodstock, New York’taki evine gitmesini istediğini söyleyen Ratajkowski, Dairus adındaki bir dergi için çekim yapıldığını söyledi. Bu çekimden para almadığını söyleyen Ratajkowski, çekim istekleri arasında gece orada kalmasının istendiğini ekledi. Leder’in kendisini bir otobüs durağından aldığını söyleyen Ratajkowski, fotoğrafçının kendisine asla direkt olarak bakmadığını söyledi. “Benimle ne kadar ilgisiz davransa ben de o kadar kendimi ispatlamak istiyordum. Fotoğrafçıları etkilemenin iyi bir itibar yaratmak için önemli olduğunu biliyordum,” diyen Ratajkowski, evde Leder’in iki çocuğu ile tanıştığını ekledi.

Makyaj sanatçısının gelmesinin ardından çekimin iç giyim olduğunu öğrendiğine şaşırdığını söyleyen Ratajkowski, “Mutfak sandalyesine eski görünümlü iç çamaşırları serince nasıl bir çekim olacağını anladım. Menajerim bana bunun iç giyim olduğunu söylememişti ama endişeli değildim çünkü daha önce böyle birçok çekim yapmıştım,” dedi. 

View this post on Instagram

I’ve been working on a collection of essays for the past year and couldn’t be more thrilled that @nymag has published “Buying Myself Back”. This is an extremely personal piece about image, power and consent. Thank you to the entire New York magazine team for this opportunity and all of their support. Link in my bio.

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on Sep 15, 2020 at 5:40am PDT

Olgun görünmek ve sorun çıkarmamak için Leder’in çekim boyunca verdiği şarap bardaklarını kabul eden Ratajkowski, “Çok çalışan ve uyumlu biri gibi görünmenin iyi bir itibar için önemli olduğu bana öğretilmişti. Menajerim hep bana ‘Bir sonraki çekiminin kimle olacağını asla bilemezsin,’ diye hatırlatırdı,” dedi. İç giyim çekiminden sonra Leder’in kendisine, “Şimdi nü çekim deneyelim,” dediğini söyleyen Ratajkowski, “Kıyafetleri çıkardığım an bir yanım tamamen koptu. Vücudumun içinden çıkmaya başladım. Kamerada nasıl gözükeceğimi düşünerek poz vermeye başladım. Flaş o kadar parlaktı ve o kadar fazla şarap içmiştim ki gözümün çevresinde siyah noktalar olmaya başladı,” diye ekledi. 

Çekimin sonunda fotoğraflara baktıklarını söyleyen Ratajkowski, bu sırada makyaj sanatçısının odadan çıkmasının kendisini çok kötü hissettirdiğini söyledi. “Beni bırakmasına üzülmüştüm ama onun orada olmasının bana güvence verdiğini kendime itiraf edemiyordum,” diyen Ratajkowski daha sonra cinsel tacizin detaylarına indi. “Sonraki gelenler bende biraz bulanık ama hissi unutamıyorum,” diyen Ratajkowski, Leder’in izni olmadan kendisine dokunmaya başladığını anlattı. Leder’in kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden Ratajkowski, “Bu olanları kimseye anlatmadım ve çok üzerine düşünmemeye çalıştım,” dedi. 

View this post on Instagram

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on Sep 15, 2020 at 12:26pm PDT

Ratajkowski, birkaç sene sonra bu fotoğrafları kitabında yayınlayan Leder’in iznini almadığını belirtiyor. Daha sonra ikinci ve üçüncü kitaplarını yayınlayan Leder, birinin başlığını ise ‘Two Nights With Emily’ (Emily ile İki Gece) yapmıştı. Leder’in yayın şirketi ile iletişime geçen Page Six, yayın şirketi Imperial Publishing’in, “Tabiiki Leder tüm bu çirkin iddiaları reddediyor,” dediğini yazdı. Leder’in kitabının yayının durduramadığı için bu yalan iddiaları söylediğini belirten Imperial Publishing, Ratajkowski’nin iddialarının “yanıtlamak için çok çocuksu olduğunu,” söyledi. “Kim hakkında konuştuğunuzun farkındasınız değil mi? Bu kız Treats! Dergisinde nü pozlar veren ve Robin Thicke’in videosunda çıplak dans eden biri. Onun gerçekten bir cinsel taciz kurbanı olduğuna mı inanmak istiyorsunuz,” diyen Leder, Daily Mail’a da tüm iddiaların yalan olduğunu söyledi. Bu iddiaların doğru olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz ancak ne olursa olsun bir modelin veya herhangi bir kadının kariyerinde tercih ettikleri sebebiyle böyle cümleler ile yargılanması tamamen yanlış. 

.

Yorum Yap