Ebelik Mezunları Artık Pek Çok Alanda...

Ebelik Mezunları Artık Pek Çok Alanda…

Ebelik Mezunları Artık Pek Çok Alanda…

Ebelik mezunları artık pek çok alandalar. Günümüzde bu mesleği seçen kişilerin pek çoğu ana alanları olan ebeliği yapmakla birlikte; aile sağlığı merkezlerinde, kamu ya da özel hastanelerde, doğumevlerinde, dispanserlerde, huzurevlerinde (hemşire statüsünde) çalışabilmekteler. Oysa ki, en kutsal mesleklerden biri olan ebelik, pek çok kişi tarafından yalnızca tek bir alanda uzman olunan meslek zannedilmiştir yıllarca.

Ebelik mezunlarının aynı zamanda hemşirelik vasfı da olduğu için; “hemşire” olarak sınıflandırılmaktalar. Çünkü hemşirelik okuyanlar ile gördükleri dersler hemen hemen aynı. Tek fark, ebelik okuyanlar ayrıca doğum dersleri de görmekteler. Ebelik eğitimi, üniversitelerin sağlık
yüksekokullarına bağlı hemşirelik yüksekokullarında verilmekte… Eğitimin süresi toplam 4 yıl ve
ebelik, ülkemizde yalnızca kadınların yapabileceği bir meslek.

Dünyaya bir insan getirilmesine yardımcı olmanın verdiği haz tabii ki inanılmaz boyutlardadır ancak
bu mesleğin her meslekte olduğu gibi zor yanları da mevcut. Örneğin, doğumevleri ya da hastanelerde görev aldığınız takdirde nöbetlerinizin olması söz konusu. Vardiyalı çalışma sistemi de bu meslekte geçerli. Ebeler, çalışma ortamları içerisinde hamile kadınlar, doktorlar, bebekler ve diğer sağlık çalışanları ile devamlı iletişim halinde bulunmaktalar.

Ebelik mezunları diledikleri takdirde formasyon alarak sağlık meslek liselerinde öğretmenlikte yapabilmekteler. Akademik kariyer yapmak isteyen ebelik mezunları ise istediklerinde üniversite bünyesinde kalarak geleceklerini bu yönde şekillendirebiliyorlar.

Yorum Yap