Dünyanın ilk uçan araba sistemi kuruluyor

Dünyanın ilk uçan araba sistemi İsrail’in Tel Aviv kentinde kuruluyor. Proje kapsamında İsrail Uzay ve Havacılık Dairesi’nin bahçesinde araçların havada kalmasını sağlayacak 500 metre uzunluğunda manyetik bir ray inşa edilecek.

Sistemi inşa edecek skyTran adlı şirkete göre deneme amaçlı bu projede başarı elde edilmesi halinde ticari uygulamaya geçilecek, taşımacılık için kilometrelerce uzunlukta raylar kurulacak.

ARAÇLAR AKILLI TELEFONLA GELECEK

2015 yılı sonuna kadar devreye girmesi planlanan deneme amaçlı sistemde, iki kişilik araçlar, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kullanılacak. Proje kapsamında yolcular, araçları akıllı telefonlarından çağıracak, Araçlar belirtilen istasyondan yolcuyu alıp adrese götürecek.

Deneme amaçlı sistemde, araçlar saatte 70 kilometreye kadar hız yapacak. Ancak ticari uygulamada bu hızın 240 kilometrete kadar çıkacağı belirtiliyor.

DİĞER PROJELER

SkyTran’in aralarında Hindistan ve ABD’nin de olduğu başka ülkeler için de benzer projeleri var. Ancak bunlar İsrail’deki pilot uygulamanın başarısına bağlı olacak.

Merkezi, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin California’daki araştırma parkında olan SkyTran’nin İcra Kurulu Başkanı Jerry Sanders, İsrail Uzay ve Havacılık Dairesi’yle yaptıkları anlaşmanın proje için bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu söyledi.

Yorum Yap