Dr.Mehmet ÖZ’den Altın Tavsiyeler

Merhabalar,

Bu köşe yazımda, hepinizin bildiği dünyaca ünlü doktorumuz Mehmet ÖZ ‘ü konu alacağım. Kendisi ile yaklaşık 2 hafta önce bir kahvaltıda bir araya geldim. Bilgisi zaten engin onu biliyoruz ama kendisi de o kadar kibar o kadar ince biri ki… Kimseyi kırmadan tüm soruları cevapladı.  Sizlere kendisi ile olan toplantıda edindiğim notları maddeler halinde özetle sunmak istiyorum. Umarım dilediğinizce faydalanırsınız…

– Öncelikle duygusal ve ruhsal sağlık çok önemli, bunlar yerinde olmadığı zaman arkasından uykusuzluk ve fiziksel yorgunluk, sindirim sistemi bozuklukları vs. oluşabiliyor.

– Sabah limonlu su içmek sindirim sistemini kolaylaştırır ve çay ile kahve içme gereği de duymazsınız. Kafein sağlıklıdır ama yalandır aslında, banka hesabından enerji alıp geri verir. Tüketilecekse de geç saatlerde tüketilmeli.

– Kahvaltı yerine smoothie (ev yapımı) yaparak içine protein tozu ekleyebilir ve bunu tüketebilirsiniz. Badem sütü gibi süt çeşitlerini de kahvaltıda tavsiye ederim.

– Ben sabah kahvaltıda yoğurt tüketiyorum, %2 yağlı, üzerine yaban mersini ekliyorum.

– Kendinizi aç hissederseniz sebzeli çorba içmenizi öneririm.

– Beyaz ekmek, makarna, pilav, toz şeker zararlıdır.

– Çikolata faydalı fakat sütlü olanı değil. %70 kakao oranı olanı yemeliyiz. Ayrıca bundan badem sütü ile karıştırıp tatlı yapabilirsiniz.

– Kilo verdiriciler uzun vadede faydalı olamaz ve piyasada olanların çoğunda sahtekarlık var. Artık hangisi iyi hangisi kötü bende bilemiyorum. Ancak içlerinde iyi olanlarda var tabii ki.

– Türkiye’de artık her şey bulunuyor, Amerika’dan farksız. Burada olanlar dünyada bulunmuyor hatta… Özellikle akdeniz yemekleri en sağlıklı ve en uzun ömürlü yemekler.

– Doğal yemek, güneş, su ve hareket çok önemli. Yürümek, yüzmek ve sosyal çevre de öyle…

– Erişkin insanlarda süt, bağırsaklarda inflamasyon yapıyor.

– Light olan süt kiloyu artırır ve şekerli su gibidir sadece, hiçbir faydası yoktur. Doğal süt tüketilmeli. %2 yağlı uygundur…

– Yeşil kahve çekirdeği ile ilgili yapılan araştırmalar var. Hindistan’da araştırmaların sonucunda yeşil kahve çekirdeği sağlıklı bulunmuş, fakat işin içine sahtekarlık karıştı maalesef. Bu gibi ürünlerden ziyade ömür boyu sağlıklı ve dengeli beslenmek ve spor yapmak çok daha iyi ve kilo kaybetmek istiyorsanız öncelikle uyuyun!

– Mide küçültme ameliyatları dünyada gerektiğinden az yapılıyor, keşke daha çok yapılsa… 30-40 kilo fazlanız varsa, tansiyon şeker vs. gibi hastalıklarınız varsa, hemen bu ameliyatı olun. Çok fayda görürsünüz. Mideyi kestirerek yapılan ameliyat iyi olanı, fakat bu işi iyi bilen doktorlara gitmek gerekiyor.

– Şişmanlık kötü değil ama sağlığınızı etkilerse kötü. Örneğin benim babam hep kiloluydu ama yan etkisi olmadı bu yüzden hiç sorunu yok.

– Bitkisel çaylara şeker eklenmez, yeşil çay faydalıdır, maça çayının antioksidan miktarı ise yüksektir ve tüketebilirsiniz.

– Ruhsal sağlığımıza omega 3 yağlar iyi gelir, çünkü beyin %60 yağdır. Omega 9 (zeytinyağı) stresi azaltır. Ceviz ya da cevizin yağıda faydalıdır.

– Her gün banyo molası yapın 5 dakika, tek başınıza oturun, ne iyi gidiyor ne kötü gidiyor düşünün. Akşam uyumadan bir deftere yazın hissettiklerinizi. Minnet defteri olsun bu. Çünkü dünyayı hızlı yaşıyoruz ve insan olduğumuzu unutuyoruz. Dünyayı yavaşlatmak yerine hızlandırıyoruz.

–  Alzheimer, yaşlılık ile birlikte geliyor. 50 yaşından sonra daha çok unutkanlık başlıyor. Alzheimerı yenmek için hareket etmek çok önemli. Örneğin bulmaca çözmek beyni çalıştırır ama tüm beyni değil, ama dans ettiğin zaman beynin tamamını kullanırsın. Unutkanlık için çok güzel ilaçlar keşfediliyor,  5 sene sonra bu ilaçları daha sık kullanacağız.

– Ritm bozukluğu 2 cinstir, bazıları tehlikesizdir, mesela 10 dakikanın altındaysa ve baş dönmesi yoksa… Ama baş dönmesi varsa ve 10 dakikadan uzun sürüyorsa tehlikelidir.

– Ben işime kuruyemişsiz gitmem. Ceviz, badem, fındık, hangisini seviyorsan onu ye, fark etmez. Ben kötü yemek yemem. Kahvaltımı ve öğlen yemeğimi evde hazırlarım.  Yoğurt, yaban mersini, salata, bunları kaplara koyup iş yerime götürüyorum.

– Brokoli, muz, elma, bunlar çok önemli çünkü kanserin büyümesini engelliyor.

– GDO tehlikeli değildir, konu o değil aslında, konu GDO üzerinde kullanılan tarım ilaçları ve kimyasal maddeler. Bunun kansere etkisi var, çocuklardaki erken hastalıklar belki de bu yüzden. Bu araştırılıyor.

– Fast-food sadece tuz ve şekerdir. Beyine esrar ve eroin gibi bir etkisi var şekerin. Duygusal yönden mutlu ediyor ama sadece kısa süre için.

Sevgiler…

 Feyza Türkyılmaz’ın Diğer Yazılar için Tıklayınız

Yorum Yap