Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı ağız yolu ile alınan gebelik önleyicilerdir. Doğum kontrol hapı olarak bilinen oral kontreseptifler yumurtlama sürecinin durdurulmasını sağlayarak gebe kalınmasını önler.

Yumurtlama sürecinin durdurulması doğum kontrol hapı içinde bulunan hormonlar sayesinde olur. Günümüzde oral kontreseptifler cinsel ilişkide korunma yöntemi olarak çok sık tercih edilmektedir. Doğum kontrol hapları içerisinde östrojen ve progesteron hormonları ya ayrı ayrı bulunur ya da birlikte bulunur. Halk arasında en sık kullanılan oral kontreseptif ise iki hormonu da içinde barındıran haplardır.

Sadece progesteron hormonunu içeren doğum kontrol haplarına minipill denir. Minipill ilaçlar daha çok emzirme döneminde olan kadınların kullanımı için uygundur.

Önceleri doğum kontrol hapları yüksek dozda östrojen hormonu içeriyordu ve kullananlarda pek çok olumsuz yan etki oluşuyordu. Şimdi ise ilaçların dozajları değiştirildi ve olumsuz yan etkilerin çoğu ortadan kaldırılmış oldu.

Doğum kontrol hapları içerdiği östrojen ve progesteron hormonları sayesinde yumurtlamayı geçici olarak durdurur ve bu şekilde gebe kalınmasını engeller.

Aynı zamanda bu ilaçlar rahim ağzı salgısının kıvamının artmasına neden olur ve bu sayede de spermlerin içeriye geçişi engellenmiş olur. Bu işlem sonucunda endometrium adı verilen rahim içi dokusu incelir ve yuvalanma olayı engellenmiş olur. Bütün bu etkiler ile birlikte gebe kalınmanın önüne geçilmiş olur.

Oral kontreseptifler gebeliği önlemede kullanılan çok etkili bir korunma yöntemidir. Bu haplar gerektiği gibi kullanıldığı zaman teoride %99,96 oranında koruma sağlamaktadır.
Hap kullanılmasına rağmen gebe kalınma şansı binden birden de az bir orandadır. Doğum kontrol haplarının pratik koruma oranı ise %98’dir.

Teorik ve pratik koruma oranı arasında fark olmasının sebebi ise bireysel kullanım hatalarıdır. Ancak buna rağmen diğer korunma yöntemleri için en yüksek etkiye sahip yöntemdir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

  • Doğum kontrol haplarının içinde 21 adet ilaç bulunur. Monofazik ilaçlarda ilaç paketinin arka tarafında her hapın alınması gereken gün yazar. Mulitfazik haplarda ise ilaçların arkasında numaralar yazar.
  • İlk ilaç adet döneminin başladığı ilk gün alınır. Ancak ilacı adet döneminin ilk beş günü içinde de alabilirsiniz. Bu durumda ilaç etki derecesinden bir şey kaybetmez.
  • Hapları düzenli alıp almadığınızı kontrol edebilmek adına ilacı kullanmaya pakedin arkasında yazan günden başlamanız tavsiye edilir. Multifazik ilaçlarda ise 1 numaralı ilaçtan başlamanız gerekmektedir.
  • 21 adet ilaç hergün bir tane içilerek kullanılmalıdır. Hapı içerken içtiğiniz saatlerin birbirine yakın olmasına dikkat etmeniz fayda sağlayabilir ancak saati kaçırmanız durumunda herhangi bir problem ortaya çıkmaz.
  • 21 günlük ilaç kullanımının ardından doğum kontrol hapının kullanımına bir hafta ara verilir. Ardından yeni bir kutu daha kullanılmaya başlanır ve son ilaçtan sonra yaklaşık 3 veya 4 gün içinde adet kanaması başlar.

 

Yorum Yap