DOĞAY CAN 2017

DOĞAY CAN 2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu BLACK BELT / SİYAH KUŞAK

Hikayesi Japon kültüründen esinlenerek oluşturulan 2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu, kadın samurayların hikayesini tasarımla buluşturuyor. Yardımseverlik, bilgelik, nezaket, içtenlik, sadakat ve inanç… Samuray kadınlarının mücadelesinde, hamlelerini gizlemek için giydikleri kostümleri bu erdemleri simgeleyen pili detaylarıyla dikkat çekiyor.

Modern çağın kadınlarının yeni dünya düzeninde en az samuray kadınları kadar dik ve güçlü duruşuna atıfta bulunan koleksiyonda keskin hatlar minimalize edilerek nezaketi; siyah bantlar ve kuşaklar bilgeliği simgeliyor.

31 parça ve 18 looktan oluşan Black Belt Koleksiyonu’nda, birbirinden farklı kalınlıkta viskon krep kumaşlar ön plana çıkarken, yalın görüntünün korunabilmesi için mat ve parlak ağır krepeler özenle tasarımlara uygulandı. Koleksiyonda ayrıca transparan kumaşlar parlak görünümlü ıslak kumaşlarla bir araya gelerek kontrast oluşturuldu. Sofistike bir tavrın yoğun olarak hissedildiği tasarımlarda, soğuk gri, lila, siyah ve ekru tonlarının kontrastı dikkat çekerken, renk geçişleri transparan kumaşlarla yumuşatıldı. Styling’in Timuçin Coşkun tarafından yapıldığı koleksiyon, keskin formların yer aldığı parçalardan oluşuyor. Net ve keskin hatları ile maskülen bir duruşa sahip olan tasarımlarda pilise detayları öne çıkıyor. 

Asimetrik kupları olan elbiseler, pilise detayları ile modernize edilmiş pantolon etekler, bol cut-out üstler, tulum etekler ve şort etekler koleksiyonda yer alırken, Black Belt adını taşıyan koleksiyonda tüm parçalarda imza niteliğinde ‘siyah kuşak’ dikkat çekiyor. 

Doğay Can Biyografi:

Doğay Can, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde başladığı moda eğitimine, dünya çapında geçerliliği olan ve çok önemli tasarımcıların mezun olduğu Istituto Marangoni’de Fashion Styling master programı ile devam etti. Milano’daki eğitimi sırasında eş zamanlı olarak Dsquared2 ve Dolce&Gabbana’nın düzenlediği workshoplara katıldı. İstanbul’a dönerek, eğitimi ve workshoplar sırasında edindiği deneyimleri kariyerinde hızla ilerleyebilmek için kullandı. Türkiye’de Moda Yönetimi üzerine uzmanlaşmak adına 6 aylık bir sertifika programına da katılan Doğay Can, hazır giyim alanında Türkiye’nin önde gelen markalarında ‘Design Manager’ pozisyonunda çalıştı. Mudo Colletion markasının kadın giyim bölümü için 6 yıl, Ay-Marka çatısı altında Fabrika markasının kadın giyim bölümü için ise 4 yıl sektörde çalıştı. 2015 yılında kendi adını taşıyan Doğay Can markasını kurmaya karar veren moda tasarımcısı; güncel, sofistike ve minimalismin etkisinde olan bugünkü markasının temellerini attı. Doğay Can tasarımları yalın, modern fakat kalitenin değişmez kural olduğu bir çizgiye sahip. 

DİĞER RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ

1 Yorum

Yorum Yap