DNA’dan robot resim ve suçluya ulaşmak

Bir tek saç teli veya bir kepek tanesinden bile DNA elde etmenin mümkün olması, DNA’nın nasıl şaşırtıcı olduğunu anlamaya yetmiyormuş gibi, bir de o saç teli ve kepek tanesinin bir kanıda mı erkeğe mi ait olduğunu anlamak da mümkün.

Hedef yakın bir gelecekte, DNA’nın gerçekten mucizevi olduğunu ortaya koyacak bir noktaya ulaşmak; olay yerinde bulunan kan ya da tükürük lekesinden yola çıkarak o kişinin robot resmini çizmek.

Gözünüzde canlandırmak isterseniz DNA’yı şöyle de anlatabiliriz; her hücre içinde bulunan ve açıldığında 1 metre uzunluğunda olan bir molekül. Kendi üzerinde kıvrılarak her bir hücrenin içine giriyor her yerimizde tekrarlanıyor.

DNA suçlunun bulunmasında, suçsuzun aklanmasında yani suçla mücadelede çok önemli bir unsur. Ama bunun tüm bunların yanında, aslında kendi varoluşuyla, canlıların genetik bilgilerini taşımasıyla, geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle her anlamda dikkat çekici.

DNA’nın binlerce bilinmeyeni merak edileni içinden birkaçını seçtik ve Adli Tıp Uzmanı – Kriminolog Prof. Dr. Sevil Atasoy’a sorduk.

Kusursuz cinayet yoktur, ölüler konuşmaz gibi, hepimizin hafızasına kazınan sözlerin altında yatan ne? DNA mı yoksa?

DNA BU YÜZYILIN YILDIZI

-DNA’yı çok basit bir dille nasıl anlatırız?

RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN:

Mobil cihazınızı ekrana tutup aşağıdaki QR kod ile dijital dergiyi ücretsiz indirebilirsiniz

Kaynak:TrtHaber

Yorum Yap