Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir

Dış gebelik olmayan normal gebeliklerde hamileliğin oluşabilmesi için yumurta ve spermin kadının follop tüplerinde karşılaşması ve yumurtanın döllenmesi gerekir.

Sonradan ise embriyo büyür ve rahim içine doğru hareket ederek orada tutunmaya başlar. Bazı durumlarda ise bu hareket gerçekleşmez ve embriyo tüplerde kalır. Bazen de yumurtalıklarda, karın boşluğunda ve rahim ağzı kanalında kalır. Bu ortamlar bebeğin gelişmesi için uygun ortamlar değildir. Bebek geliştikçe bu bölgelerde yırtılmalar meydana gelir ve ciddi kanamalar oluşur. Bu duruma yani bebeğin follop tüplerinde veya rahim dışında kalan bir yerde olmasına dış gebelik denir.

Peki, dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış gebelik genellikle hamileliğin dördüncü veya onuncu haftasında belli olur. Doktorlar durumunuza tanı koyabilmek adına size BHCG ismi verilen gebelik testi uygular ve bu testin gün aşırı takibini yapar. BHCG değerlerinin normal bir hamilelik sürecindeki gibi istenen şekilde artması gerekmektedir. Eğer bu değerlerde bir artış yoksa dış gebelikten şüphelenilir. Ayrıca dış gebelik ultrason muayenesi ile de anlaşılabilir. Rahim içinde gebelik kesesi görünmüyor ise de dış gebelikten şüphelenilir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebeliğin kişinin kendisi tarafından anlaşılması zordur. Çünkü dış gebelikte vücutta oluşan belirtiler gebelik belirtileri ile birbirine çok benzerdir. Üstelik dış gebelik belirtileri her kadında aynı şekilde ortaya çıkmaz.

Yaygın olarak görülen dış gebelik belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz

  • Dış gebeliğin anne adayı tarafından anlaşılmasını sağlayacak ilk bulgu şiddetli kasık ağrılarıdır. Kasık ağrıları ile birlikte düzensiz vajinal kanamalar oluşabilir.
  • Tek taraflı karın ağrıları, dış gebeliğin anlaşılmasını sağlayacak önemli belirtilerdendir. Dış gebelik durumlarında genelde karnın tek tarafında ağrı meydana gelir. Bu ağrılar süreklidir ve oldukça şiddetlidir.
  • Vajinal kanama da dış gebelik belirtisi olabilir. Bu kanamalar normal adet kanamaları gibi düzenli kanamalar değildir. Bu tip kanamalar duraksayarak devam eder.
  • Kanamalar belli bir renkte değildir, açık veya koyu renk olabilir. Bu kanamalar çoğu kadın tarafından normal adet kanaması ile karıştırılır.
  • En sık görülen bir başka belirti de omuz başı ağrılarıdır. Kolun bittiği ve omzun başladığı noktalarda şiddetli ağrılar olabilir. Genelde de omuz ağrısı yatağa uzanıldığı zamanlarda ortaya çıkar. Dış gebeliğin neden omuz ağrısına sebep olduğu da açıklanamamaktadır.
  • Sindirim sisteminde ağrılar oluşabilir. Tuvalete çıkıldığı esnada ağrılar daha da şiddetlenebilir.
  • İshal ve kusma dış gebelikte yaygın olarak görülen belirtilerdendir. Ayrıca baş dönmesi ve gözlerde kararma da oluşabilir.
  • Ayrıca oldukça şiddetli karın ağrısı, sersemlik, yoğun halsizlik hissi, tansiyon düşmesi, ani bayılma ve şoka girme gibi belirtiler de dış gebeliğin habercisi olabilir.
  • Vücudunuzda oluşan bu belirtileri gözlemleyerek gebeliğinizin dış gebelik olup olmadığı ile ilgili bir fikre sahip olabilirsiniz. Vücudunuzda bu belirtilere rastlarsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yorum Yap