Dikkat! Kanserojen Maddeler!

dsfsdfs

Bilim insanları, evlerimizde bulunan ve kanser saçan ürünleri açıkladı.

Kanseri Önleme Koalisyonuna göre; belli markaların talk pudraları ve diş macunlarının kanserojen madde taşıdığı tespit edildi.

Güzellik ürünlerinden ise; fondoten, şampuan ve saç boyalarında kanserojen madde olduğu tespit edildi. Bu ürünlerin daha çok lösemi ve mesane kanserine yol açtığı açıklandı.

Evcil hayvan bakım ürünleri

Kedi ve köpek pire tasmaları insanlar için zararlı kimyasal ve kanserojen madde içerir. Bunun yerine pire ve bit solüsyonlarını evcil hayvanınızın kürküne sıkarak kullanabilirsiniz. 

Antibakteriyal ürünler

Bu ürünler adeta birer tehlikeli kimyasal kokteylidir. Cilt yanmalarına ve akciğer tahrişlerine yol açarlar. Antibakteriyal sabun ve losyonların içinde bir kanserojen olan triklorokarban bulunur.

Ev izolasyon ürünleri

İzolasyon köpükleri yüksek oranda kimyasal taşırlar. Bu köpüklerle uzun süreli temas kansere yol açabilir.Amerika’daki evlerin %90’ında bu maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin en çok akciğer kanserine yol açtığı söyleniyor.

Oto kokuları ve oda spreyleri

Araştırmalara göre bu ürünlerde de yüksek oranda kimyasal ve kanserojen madde bulunduğu ortaya çıktı.Yüksek oranda maruz kalındığında organların iflası, bulan, baş ağrısı ve kusma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Alkol kadınlarda yaklaşık olarak %6, erkeklerde ise %10 oranında kansere yol açar.Göğüs, karaciğer ve kolon kanseri alkolün yol açtığı kanser türlerindendir.

Solaryum

Dünya Sağlık Örgütü, solaryuma giren 30 yaşından küçük bireyler için cilt kanseri riskinin %75 oranında daha fazla olduğunu açıkladı. 

Mikrodalgalara maruz kalan kişilerde düşük kan basıncı ve düşük nabız görülür. Ve bir süre sonra sinir sistemindeki kronikleşmiş bozulmalarla yüksek kan basıncı ortaya çıkmaktadır.Bu dönemlerde kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk,endişeler, mide ağrıları,göz ağrısı, sinirsel gerilim, konsantrasyon bozukluğu, katarakt, apandisit, kanser, kalp ve damar hastalıkları görülmektedir.Kanserin çevresel nedenleri arasında kuşkusuz en önemli olanı sigara içilmesidir.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de ve tüm dünyada tüketimi hızla artan Fast-food’lar, ‘yetersiz, dengesiz ve sağlıksız’ olarak nitelendirildi.

Raporda, dengesiz Fast-food ürünlerinin çok sık tüketilmesinin sağlığı olumsuz etkilediği belirtilerek, hazır yiyeceklerin ‘kanser’ riskini artırdığı açıklandı.

 Teflon tava

Yapılan bir araştırma sonucu teflon tava yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) kullanılmasından kaynaklandığını ifade ederek, laboratuvar deneylerinde, bunun çok yüksek miktarlarda alınmasının tümör meydana getirme riski oluşturduğu görüldü.

 Trafikte maruz kalınan egzos dumanı

Amerika Kaliforniya Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada anne karnında ve hayatlarının ilk yılında trafikten kaynaklanan hava kirliliğinden etkilenen çocuklarda bazı kanserlerin daha çok görüldüğü belirlendi.Plastik ürünler

Plastik

Gelişmiş ülkelerin tümünde plastiğin türünü gösteren uyarılar bulunmasına karşın, ülkemizde bazı firmalar buna uyarken, bazılarının konuyu görmezden gelmesi dikkat çekiyor.

 Kahve-çay otomatları

Zira plastik ürünlerdeki kanserojen madde oranı, bu plastik türlerine göre artıyor.

Kablosuz ağlar

Yapılan araştırmalarda son 20 yılda elektromanyetik kirliliğin arttığına ve bu kirliliğin Canlılardaki hücre içi ve hücre dışı sistemlerin düzenli çalışmasında olumsuz etkileri olduğu ortaya çıktı.

Hormonlu gıdalar

Mevsiminde üretilmeyen ve yüksek oranda kimyasal ile yetiştirilen meyve ve sebze tüketiminin, kanser riskini yüzde 80 arttırdığı ortaya çıktı.

 Meşrubat

Çok fazla meşrubat içmenin riskleri var, bu risklerin arasında en önemlileri obezite ve diyabet. Ancak Hindistan’daki araştırmacıların açıkladığı ölümcül bir hastalık olan ve hayatta kalma oranı düşük olan yemek borusu kanseri riskini de içeren bir liste birkaç yıl önce bir tartışma başlattı.

Cipsler

Avrupa Birliği Gıda Maddelerini Denetleme Dairesi (Efsa) patates cipslerde Akrilamid olarak adlandırılan kanser yapıcı zehirli maddelere rastlandığını açıkladı.

 Kahve-çay otomatları

Boyalı şekerleme ve abur cubur

Özellikle çocukların severek tükettiği ancak çok sayıda kimyasal madde içeren abur cuburların kansere yol açtığı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

Yorum Yap