Yandex.Metrica Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedir - Nasıl Tedavi Edilir ? | Üst Manşet

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedir – Nasıl Tedavi Edilir ?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedir

Bir göreve, duruma ya da olaya odaklanamama halidir. Organize edememe, takip etmekte zorluk, zor ve çaba gerektiren işlerden kaçınma, sıra bekleyememe, hızlı hareket etme ve konuşma, başkalarını rahatsız etme eğilimi gösteren kişilere bu teşhis konulur.
Bu problemi olan kişiler genellikle dürtüsel davranırlar, odaklanmaya çalışsalarda başaramazlar, ellerinde ki iş sebebiyle bir yerde uzun süre kalmaya ve o işi yapmaya tahammül edemezler. Davranışlarını kontrol edemedikleri için öfke kontrolleri de yoktur, bu konu günlük hayatlarını mahvedebilir. 
Herhangi bir hastalık gibi kan testinde ya da farklı testlerde bu hastalığa teşhis konulamaz, psikolojik bir sorundur. Genelde çocukluk döneminde ortaya çıkar fakat daha sonra da teşhis edilebilir. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin Getireceği Durumlar 

Uzmanlar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteyi;  kazalar, uyuşturucu suistimali, düşük doğum, hamilelikte sigara ve alkol kullanımı, eğitimde ki başarısızlıklar, antisosyal davranışlar, suça eğilim ile ilişkilendirmiştir.
Bu durumun getireceği bazı durumlar:
Kaygılar,
Öğrenmede çekilen zorluklar
Obsesif kompulsif bozukluk
Çanta, cüzdan, telefon vs gibi eşyaları kaybetme
Konuşmaları dinlemeden söz kesme
Depresyon
Sürekli huzursuzluk hali
Tikler
Meydan okuyan asi davranışlar sergileme olarak sıralayabiliriz.
Uzmanlar ve nörologlara göre genetik öğeler bu durumda rol oynuyor fakat henüz bu tespit ispata muhtaçtır. Yani Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin neden oluştuğu henüz kanıtlanamamıştır. 
Bu hastalığı olan kişiler çeşitli yaş aralıklarında farklılıklar gösterebilirler, örneğin;
Küçük çocuklarda hiperaktivite dürtüsü en belirgin semptomdur. Bir çocuk ilkokul döneminde, dikkatsizlik belirtisi daha belirginleşebilir ve çocuğun eğitim hayatını olumsuz yönde etkiler. 
Ergenlikte hiperaktivite azalsada huzursuzluk ya da halsizlik hissi olarak kendini gösterebilir, fakat dikkatsizlik ve dürtüsellik devam edebilir. 
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite rahatsızlığı olan kişiler antisosyal davranışlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilir, ayrıca huzursuzluk hali, dürtüsel davranma ve dikkatsizlik hali yetişkinlikte kalıcı olma eğilimindedir.

Tedavi Yöntemleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna günümüzde psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi uygulanmaktadır, önemli olan hastalığın tedavisini ertelememeniz çünkü gerçekten ciddi bir zihinsel hastalıktır.
Alınan ilaçları çok dikkatli kullanmak gerekmektedir çünkü bu hastalığın ilaçlarında şu tip yan etkiler bulunmaktadır;
  • iştah azalması
  • uyku sorunları
  • tikler (ani, tekrarlayan hareketler veya sesler);
  • kişilik değişiklikleri
  • kaygı ve sinirlilik artışı
  • karın ağrıları
  • baş ağrısı

Psikoterapi Tedavisi

Kişilerin davranışını değiştirmesine yardımcı olması için uygulanan tedavi türüdür. Burada uzman kişilere nasıl kendilerini frenlemeleri gerektiğini öğretmeye çalışır; görevleri organize edebilme, eğitim hayatına adapte etmeye çalışma, zor ve sorumluluk gerektiren olaylara kişiyi adapte edebilme gibi yardımları olabilir.  Ayrıca psikoterapi sadece hasta kişiye değil ailesine de bu konuda destek veren kişidir. 

Yorum Yap