Düğününüzde fit görünün

Nikah günü fit görünmek için uygulanan şok diyetler solgun ve hasta gibi görünmenize neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir  diyet uygulayın. Ayrıca nikah hazırlıklarının yarattığı stresi bitkilerin gücüyle azaltın; defneyle rahatlayın, adaçayıyla direncinizi artırın.

Beslenme ve  Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, sağlıklı  düğün diyeti konusunda bilgiler verdi:

Evlilik hazırlıklarında en önemli konulardan biri; gelinlik tercihi ve gelinlik içinde incecik görünmektir. Gelin adayları  düğün öncesinde çok hızlı  kilo vererek forma girmeye çalışırlar. Ancak forma girmek; hızlı  kilo vermekle değil, doğru  kilo vermekle olabilir. Ayrıca  düğün öncesi hızlı  kilo vermek; bağışıklığı düşürüp stresin de yoğun olduğu bu dönemde hastalıklara kapı açabilir. Bu dönemde hedefleri doğru koymak ve doğru zamanlama önemlidir. Ortalama olarak aylık üç-altı  kilo vermek hedeflenebilir. Bu şekilde bir hesaplama yaparak diyete başlanması sağlıklı olacaktır.

Solgun gelin olmayın

Beslenme programında asıl önemli nokta, doğru beslenerek  kilo verebilmektir. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayan, stres yaratmayan ve bağışıklığı düşürmeyen bir  diyet uygulamalısınız.

Almanız gereken besin öğelerinden ödün vermeyin. Her gün süt, meyve, bol sebze, et, ekmek (miktarına dikkat ederek ama tamamen kesmeden) ve yağ (yine miktarına ve çeşidine dikkat ederek) tüketin.

Evlilik öncesi; size uygun beslenme planları oluşturmak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve daha kolay hayatınıza geçirebilmek için bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz. Beslenme uzmanı, tüm bu önerilere uymanıza yardımcı olur ve hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Çiğ sebze tüketebilirsiniz

Düğün hazırlıklarının yapıldığı dönem stresli bir süreçtir. Stresini yemekle atlatan biriyseniz, çiğ yenilen sebzeler (miktarını abartmadığınız takdirde havuç da olabilir), ara öğünler (meyve, süt, ayran, yoğurt vb.) ve bol su işinize yarar. Ayrıca stresinizi yenmek için aşağıdaki bitkilerin yatıştırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz:

Adaçayı: Direnci artırmanın yanında canlandırıcı etkisi de vardır. Ayrıca hazmı düzenler, cildi destekler ve en önemlisi strese iyi gelir.

Defne yaprağı: Hazmı kolaylaştırır, uykusuzluğa iyi gelir ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Melisa: Gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur ve hazmı düzenler.

Alıç: Sakinleştirir ve kan dolaşımına iyi gelir. Baş ağrısının geçmesine yardımcı olur.

Papatya: Sinirleri yatıştırır, uykuya geçişi kolaylaştırır. Ancak yoğunluktan dolayı  düğün öncesi dönemde uyku hali pek iyi olmayacağından yatma saatlerine yakın tüketilebilir.

Yorum Yap