Depresyonu Nasıl Yendim!

Depresyonu Nasıl Yendim!

Depresyonu Nasıl Yendim!

İnsanların büyük bir çoğunluğu en az bir kere bile olsa yaşamları boyunca depresyona giriyor. İnsanların yaşadığı ortam, değerleri, maddi durumları fark etmeksizin bu oluyor, evet. Ne kadar başarılı dediğimiz insanlar bile aslında belki de sizden bile daha zor şeyler atlattı ve depresyona girdi.

Bir yerde okuduğum güzel bir sözü sizinle paylaşmak istiyorum. Diyor ki “GÜÇLÜ İNSANLAR HAYATIN ACI OLDUĞUNU DAİMA BİLİRLER”. Doğru, acı çeken tek siz değilsiniz ve işin ilgi çekici tarafı güçlü olanlar da çekti ve bitti. Daha açıklayıcı olursam herkes acı çeker, bu ne yazık ki hayatın gerçeği. Hayat güzeldir, hiçbir şeyi takmaya değmez, anı yaşayın gibi sözler kullanmayacağım. Bunları zaten kişisel gelişim kitaplarından okuyabilirsiniz.

Ben ise size hayatın güzel olduğu kadar çirkin taraflarının da olduğunu, takmaya değmeyecek şeyler olduğu gibi gayet de herkesi derinden etkileyebilecek kötü şeylerin de olabileceğini  (ölüm gibi) söyleyeceğim ama anı yaşayın sözünü tekrarlayacağım. ‘Anı yaşayın’ yani o an üzülmeniz gerekiyorsa sonuna kadar üzülün. Acı çekmeniz gerekiyorsa çekin.  Yas tutmanız gerekiyorsa tutun. Ama sonra girdiğiniz, yaşadığınız o ‘an’ dan çıkmasını da bilin. Hatta öyle bir çıkın ki daha güçlü bir ‘ben’ olduğunuzu görerek çıkın. Aynaya baktığınızda hala gözleriniz dolacak gibi olursa, yatağa girip sizi çağıran depresyona sarılmak isteseniz bile silin o gözyaşlarını. Barışın o yaralarınızla, kaybettiklerinizle, adı her ne ise kısaca ‘hayat’ ile barışın. Kabul edin hayat böyle bir şey ve daha dik durarak yolunuza devam edin. Bunun 1 ay, 5 ay ya da birkaç yıl zamanı vardır, şu kadar zaman depresyonda kalabilirsiniz ama sonra bir anda bitirin diyemem size. Bu her insanın depresyona girme sebebi ve her insanın farklı olduğu gibi değişken bir durumdur ve kişiden kişiye değişir. Bu kurtulma süresini siz anlayabilirsiniz. Ancak şunu diyebilirim ki, kendinizi ne zaman birazcık bile iyi hissederseniz işte o ‘an’ bu işe girişin. Kalkın ve kendinize güçlü olduğunuzu kanıtlayın.

Bundan sonra ise size bir daha böyle olmayacak ya da başınıza bir şey geldiğinde o ankinden daha kolay atlatacaksınız, depresyona girmeyeceksiniz diyemeyeceğim ne yazık ki. Elbette ki tekrar olabilir. Hatta daha kötü şeyler de yaşayabilirsiniz. HER İNSAN GİBİ… Ama bir sonrakinde bunu başarabildiğinizi gördüğünüz için kendinizde tekrar yenebilme gücünü daha kolay bulabilirsiniz.

Psikolog desteği gerekirse tabi ki bu dediklerime ek olarak alınmalı. Bu sizin güçsüz ya da kendi başınıza halledemeyecek bir insan olduğunuzun göstergesi kesinlikle değildir. Psikolog size ne yapmanız gerektiğini söyleyip, ödevler verip, size kesin mutlu bir hayat yaşamanın yollarını söyleyen kişi olmayacaktır. Oraya gitmeye karar vermek bile güçlülüğün ve yenme isteğinin bir göstergesidir.

 Psikolog sadece size bilim ışığında yol gösterecektir. Kendinizin seçtiği yolda size kılavuzluk edecektir. Çözümü birlikte bulacağınız ve çözüme birlikte gideceğiniz kişidir. UNUTMAYIN GÜÇLÜ İNSANLAR DA BÜYÜK ACILAR ÇEKTİ VE ONLAR DA BAŞTA NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLARDI.

Psikolog A.  Rüya İlkin Sulutaş

0533 373 81 23

Yorum Yap