Cosplay Nedir?

Bu yazımızda “Cosplay Nedir?” bunu anlatmaya çalışacağız.

Cosplay; dünyada bir çılgınlık şeklinde yayılan, çizgi yada film karakterlerinin,  kişilerin kendi el becerileriyle ve aksesuarlar yardımı ile onların kılığına girip saçlarını bile kendileri boyayıp orjinal bi hava katmalarıdır.

Cosplay çılgınlığını ilk önce, 1998 yılında Japonlar başlatmışlardır ve tüm Dünya’da yayılmaya devam etmektedir. Hatta artık bunların kostümleri, perukları ve aksesuarları satılmaya başlamıştır. Türkiye’de de bu çılgınlık yayılma aşamasındadır, henüz yeni yani… Bu iş ile ilgilenenlere de Cosplayer denmektedir. Cosplay kelime olarak kabaca tanımı; kostümlü oyun demektir.

Cosplay kostümlerini diğer kostümlerden ayıran fark çizgilerden kurgulanarak hayata geçirilmesi olmuştur. Çok eğlenceli ve hareketli bir hobidir. Hatta artık Cosplay ile ilgili performans gösterileri bile oluyor. Alışveriş merkezleri, stüdyolar, sokaklarda sergilenebiliyor. Özellikle Comiket dergi fuarı Japonya’nın en büyük cosplay sergi alanıdır. Ayrıca Amerika’da bulunan San Diego Comic-Con, New York Comic Con ve Anime Expo cosplay’in en çok sergilendiği fuarlarındandır.

Avrupa’da ise en çok Paris’te bulunan Japan Expo ve Londra’da bulunan London MCM Expo fuarları bilinmektedir. İnsanları çeken tarafları çok uç kıyafetler ve tasarımlar olmasıdır. kişiler kendi tasarımlarını ve karakterlerini de yapıp sunmaktadır.

Cosplayer Özellikleri;

  • Tasarım yeteneği,
  • Kendi fikirleri çok önemli olduğu için el becerisi,
  • Bunu sunmak için tiyatral yeteneği,
  • Kültürlü olabilmesi,

çok önemlidir.

Cosplay, epey zahmetli bir sanattır. Herşey el yapımı ve tasarımdır bu yüzden kişiler bu işi yaparken epeyce uğraşması gerekecektir. Bir Cosplayer olma niyetindeyseniz; iyi araştırmalar yapıp, kişisel özelliklerinize göre seçimler yapmalısınız. Bu işin çok seveni var gerçekten ülkemizde henüz yaygın olmasa da yakında bunun ticaretini yapacak bir çok mağaza göreceksiniz.

Cosplay Sözlüğü:

Afreko (Afreco) = “After Record Cosplay” . Bir sahnenin ekrana yansıtılmasıdır. Bunun izlenilmesinin ardından cosplayer veya cosplay ekibi tarafından sahnenin canlandırılması ile yapılan sahne gösterisi.

Basecoat = Maket yapımlarında boyadan önce malzemeyi tamamen siyah veya beyaz akrilik boya ile kaplayarak astar atma işlemine verilen isim. Bunun faydası bir sonraki esas rengin çok daha canlı durması, malzemeyi sağlam tutması ve nispeten pürüzlerin de giderilmesidir.

Circle lenses = Geniş çapı sayesinde gözleri olduğundan daha iri ve derin gösteren, normal lenslerden biraz fiyatlı özel üretim cosplay lensleridir.

Convention = Frp, masa oyunları, bilgisayar oyunları, larp, cosplay, söyleşi, panel, yarışmalar, tanıtımlar vs içeren festivallere verilen isimdir. “Con” diye kısaltılıp kullanılır.

Cosplay = Karakter kostümleri taşıma ve canlandırma sanatı.

Cosplay Designer = Karakter kostümleri tasarlayan ve bunları giyecek modellere karakter performansı eğitimi veren bir tür tasarımcı veya sanat yönetmeni.

Crossplay = Karşı cinsiyette bir karakterin kostümünü giyinmek.

Crossover = Bir karaktere kendi serisinden başka bir karakterin kostümünü giydirmek.

Couplecos = Çift cosplay çalışması. Bu kelime ile aşık bir çift yanında, dost, silah ya da iş arkadaşları ile diğer tüm rol arkadaşları ile yan yana gelmesi anlaşılır.

Drybrushing = Özellikle zırhlarda eskitme yapmak için süper bir teknik. Fırçada çok az boya bırakacak kadar peçeteye sürüp, boyanacak yüzeyin iç köşelerine hafifçe dağınık şekilde boya bırakılması şeklinde uygulanır. Duruma göre siyah, gümüş, altın veya kahverengi tonları kullanılır.

Fan art = takipçilerin elde veya dijital ortamda cosplayer ın fotoğraf çalışmasını reprodüksiyon veya orijinal tasarlayıp resim çizmesi.

Flash mob = Topluluğun belli bir tema çerçevesinde sokakta aynı şekilde hareket ederek eğlence veya protesto amaçlı eylemi. En ünlülerinden Zombi Yürüyüşleri, apokaliptik inanca sahip insanların başımıza gelecekleri insanlara etkili biçimde aktarmak ve Michael Jackson hayranı olup onu anmak amacındaki karmaşık toplulukları bünyesinde toplayan bir flash mobtur.

FRP (Fantastic Role Playing): Katılımcılarının bir masa etrafında DM (Dungeon Master) ya da GM (Game Master) denilen elemanlarca ortaya konulan senaryo ve karakterlerden yola çıkarak sırayla bu hikayeyi geliştirmesine dayanan bir oyundur. GM oyunculara karakterlerini ve onlaın yeteneklerini dağıtır. Oyunda kendi sırası gelip de hamle yapmak isteyen oyuncu istediğini yapabilmek için GM’in belirlediği kadar zar atmalıdır.

Bu şekilde karakterini en iyi oynayanlar daha baskın bir şekilde senaryoyu yönlendirebilir ve genelde orta dünya (Yüzüklerin Efendisi, Unutulmuş Diyarlar, Ejderha Mızrağı, Zindan ve Ejderha, World of Warcraft gibi oyun-kitap-film) konulu eserlerden yola çıkan bu senaryolar GM kontrolünde saatlerce geliştirilen serbest bir beyin jimnastiği ve tiyatral yeteneklerin sunulduğu sahnelere dönüşürler.

LARP (Live Action Role Playing) = FRP’ye çok benzeyen fakat oyuncuların gerek kostümleri, gerek oyun oynadıkları alan, gerek tüm hal ve hareketleri, hatta yedikleri içtiklerine kadar tamamen senaryoya bağlı olarak karakterlerini yaşattıkları oyun çeşididir. Bazı ülkelerde (özellikle Avrupa) yıllardır süregelen ve üyelerinin haftalarca LARP etkinlikleri için dağlarda, ormanlarda kamp yaparak, çeşitli çekimler ve programlar için performanslarına bağlı kaldıkları etkinlikler görülür.

Mash-up = Bir karakterin çok alakasız bir serideki kostümü giymesi, makyajı yapması.

Photoshot (Photoshoot) = Fotoğraf çekimi. Convention alanlarında veya kostüm modeli ile fotoğrafçının sözleşip stüdyoda/arazide/mekanda buluşması şeklinde olabilmektedir.

Pattern = Kalıp demektir. Çıkaracağınız kostüm veya aksesuarın parçalarını tek tek kağıt kalıplara dökmeye denmektedir.

Prop = Kostüm için özel üretilen aksesuar ya da silah maketlerine verilen isim.

Roleplay = Karakterinin bir repliğini, hareketini ya da pozunu performe etmek, sahnelemek.

Sclera = Göz bebeklerini de örten ve çok büyük çaplarda üretilebilen uçuk fiyatlı özel bir lens çeşidi.

Shot = (photoshoot, photoshot) Kısaca fotoğraf çekimlerine verilen isim.

Stuff = Karakterin (genelde büyücülerin) ellerinde tuttukları ve kostümlerinin bir parçası olarak üretilmiş olan her türlü silah, teçhizat ve asaya verilen genel isimdir.

Tag = Etiket demektir. Başına # işareti konularak sosyal medyada yayınladığınız çalışmanızın fotoğraflarını o kelimeyi o sitede aratan insanlarca bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Undercoat = Zırh veya aksesuarınızı ürettiğiniz malzeme pürüzlü veya boyaya tutuculuğu az olduğu durumlarda, boya uygulamadan önce atılan -boyanın pürüzsüz ve sağlam kalmasını sağlayan- birkaç kat tutkal veya elastikor malzemeye verilen isimdir.

Washing = Bir boyama efekti tekniğidir. Özellikle akrilik boyaları aşırı sulandırıp bol bol sürmek ve çukurlara dolmasını beklemek şeklinde işler. Çukur bölgelerde muhteşem renk geçişi sağlar. fazla su kalırsa mendille alın.

WIP (Work In Progress) = (Çalışma esnasında) anlamına gelen, kostümün üretimi sırasında çekilen fotoğraf ve vidyolara verilen kısaltma isimdir.

Workshop = “Çalışma, Atölye” manalarına gelmektedir. Sadece tasarımcının çalıştığı ve kaydını video platformlarında yayınladığı veya belli bir konuda üretim yapmak üzere bir yerde tasarımcının önderliğinde toplanarak merak edilen soruların cevaplandırılması beraberinde el işi çalışmaları yapılmasıdır.

Yorum Yap