Çocuklarınıza İsim Koyarken Dikkat!

Merhabalar

Uzun süredir araştırdığım ve bir çok bilen ile de tartıştığım bir konuyu sizler ile paylaşacağım.

Konu : İsimler…  İnsanların hayatlarında en değer verdikleri şey çocuklarıdır hiç şüphesiz. Belki ilham alınan, belki de onları anlatan ya da olmasını istediğimiz kişilerin isimlerini veririz…

Dini isimler çoğu kişinin ilk aklına gelen isimlerdir. En azından çocuğun 2 isminden biri o şekilde olsun denir  vs vs…

Yalnız bazı isimleri çocuklar kaldıramıyor,

Örneğin; Elif

Elif isminin dini olarak bir anlamı yok  ya da hala bulunamadı diyebiliriz. Çocukta aşırı zeka ya da zekasızlıktan meydana gelen tahribatlar görülebiliyor.

Ya da Enes…

Enes ismi de ağır bir dini isimdir. Çok önceleri bir aile tanımıştım dinine çok bağlı bir aileydi. “Biz hata ettik “Enes” koyduk adını siz yapmayın derdi. Çocuğu felçli ve zeka problemi olan bir çocuktu.  Enes in anlamı aslında arap atı dır . Ama aynı zamanda Enes B. Malik Peygamber Efendimiz (S.A.V)  sahabelerindendir.

Yasin mesela…

Kuran-ı Kerim’de geçen bir suredir.  Yine yukarıda ki isimler gibi Arapça kökenlidir. Fakat bir manası yoktur.

Bu isimleri kullanan tüm çocuklar böyle diye bir şey yok tabi ki. İster konur ister konmaz fakat bu tip isimler konmadan önce biraz araştırma yapılırsa, daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Allah’ın isimlerinin de kullanılması sakıncalıdır bu yüzden ismin başına “Abd”(kul) eki  getirilmesi gerekir. Rahman, Baki, Aziz, Samed, Kerim isimleri tek başına konmamalıdır. Ancak şu şekilde kullanılabilir: Abdülkerim, Abdurrahman gibi.

Bazı insanlar çift ismin ikisini de ağır dini isim koyuyor. Çocuk hem kaldıramıyor hem de arkadaşları arasında bazen kötü söz söyleyen oluyor birbirlerine bu isme de hakaret edilmiş oluyor bir bakıma…

Ya da adam çok yüksek makamlara geliyor adı : Satılmış !  Biraz dikkat lütfen… “Satı” nın anlamı normalde “ermişlere adanan çocuk” fakat bu şekilde diye Satılmış ismi koymak çok yanlış…

Güncel isimlerden örnek verecek olursak;

Bade: Şarap,

Belinay: Bölünmek,

Berra: Peygamber Efendimiz”in, güzel manalı olan bazı isimleri daha güzeliyle değiştirdiği de olmuştur. Mesela Peygamberimiz, “iyi insan, kusursuz kimse, günahsız” anlamına gelen Berre/Berra ismini Zeynep”e çevirmiştir. Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana oluşabilir. Bu da ismi taşıyan kişinin karakterini olumsuz yönde etkileyebilir

İrem: Allah’ın sevmediği yalan cennettir.

Ceylin: Cennet kapısı diye geçer bazı yerlerde fakat yanlıştır. Farsça da Ceyl Yengeç demektir Ceylin: Yengeç yuvası diye geçer.

Ecrin: Bazı kişilerin söylediği gibi Allah’ın hediyesi değil aslında anlamı “ücret” tir.

Melis: Şişman ve tembel

Daha böyle bir çok isim var…  Yazımı, konu ile son derece alakalı olan bir sahih hadis ile bitirmek isterim.

“Muhakkak siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleri ile çağırılacaksınız. Öyle ise çocuklarınıza anlamı güzel isimler koyunuz” Hz. Muhammed (S.A.V)

Sevgiler…

Feyza Türkyılmaz’ın Diğer Yazılar için Tıklayınız

Yorum Yap