Caretta Caretta için bir araya gelecek

Muğla’nın Dalaman ilçesinde 19-24 Nisan arasında 35. Deniz Kaplumbağalarının Biyolojisi ve Korunması Sempozyumu düzenlenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, sempozyum, geçen yıl dünyanın dört bir yanından bilim insanları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin katılımıyla New Orleans City’de düzenlendi.

Sempozyumda yapılan oylama sonucu Pamukkale Üniversitesi, 2015 için dönem başkanlığına seçildi. Bu kapsamda sempozyumun 35’incisi, Muğla Dalaman’da gerçekleştirilecek. Sempozyumda, deniz kaplumbağalarının biyolojisi, ekolojisi, dağılışları, fizyolojileri ve genetikleri gibi konular ele alınacak.

Etkinliğe 80 ülkeden bini aşkın araştırmacı ve akademisyen katılacak.

Ayrıca sempozyumda Türk insanının özelliğini vurgulamak amacıyla “misafirperverlik” teması işlenecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na denk gelen sempozyumda, çocuklar için de çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

-“Caretta carettalar bizim zenginliğimiz, maskotumuz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, konuya ilişkin, “Caretta carettalar bizim zenginliğimiz, maskotumuz. Onların yaşam alanlarını korumak en önemli önceliklerimiz arasında” ifadelerini kullandı.

Binden fazla bilim adamının caretta carettalar için Muğla Dalaman’a gelmesinin, sempozyumun Türkiye’de yapılmasının, gösterdikleri hassasiyetin bir sonucu olduğuna işaret eden Güllüce, caretta carettaların korunması için bilim adamlarıyla işbirliklerinin süreceğini kaydetti.

Kaynak:TrtHaber

Yorum Yap