Botoks Sağlık İçin Zararlı Mı?

Botoks Yaptırmak Zararlı Mı?

Son dönemde zararlı da diyen var zararsız diyende. Bu konu gündemde uzun zaman kalacağa benziyor. Medikal estetik denilince şüphesiz en çok başvurulan tedavi yollarından biri olarak botoks ön plana çıkıyor. Yaş ilerlemesi ile birlikte kırışıklık daha fazla gün yüzüne çıkan sorunlardan birisidir. Cilt üzerinde kırışıklık belirmesi ile birlikte insanlarda da bir panik havası hakim olmaya başlıyor. Cilde en fazla uygulanan işlemler arasında yer alan botoks zararlı mı diye merak eden kişi sayısı da doğal olarak günden güne daha fazla artmaya başladı. Botoks, daha çok kas gevşetmeye yardımcı olduğu gibi cilt üzerinde ki kırışıklığın gerginleştirilerek yok olmasına yardımcı olur. Mimik yaparken çokca tekrarlanan kas hareketleri sonucunda kırışıklık meydana gelir. Hareket kısıtlamak adına da kas grubuna botoks enjekte edilir. Bu sayede botoks içerisinde yer alan asetin kotilin, kaslara geçmesini engelleme özelliğine sahip olur. Doğal olarak belirli bir süreye bağlı olarak da kas hareketlerinin sınırlanmasına yardımcı olur. Sürekli tekrarlanma yapma sonucun da yüz kısımda meydana gelecek yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

Botoks çağımızda hem tedavi amaçlı hem de kozmetik amaçlı olarak tercih edilen bir yol olarak ön plana çıkıyor. Daha çok botoks, şaşılık, yüz felci, baş ağrısı, aşırı terleme ve migren gibi rahatsızlıklar varsa da tedavi etme amacıyla tercih edilen bir yol olmayı başarıyor.

Botoks Nereye Uygulanır?

Botoks hangi bölgelere uygulanır diye düşünüyor olabilirsiniz. Göz çevresinden tutunda iki kaş arasında ki ince çizgiler, boyun çizgileri, burun kenarı, üst dudak üzerinde yer alan çizgilere kadar pek çok yerde uygulanabilen bir tedavi olmayı başarıyor. Aynı zamanda terleme gibi sorunlar çok sık şekilde yaşanıyorsa terlemeyi önlemek adına da koltuk altı, ayak altı ve avuç içi gibi yerlere de yapılabiliyor. Ayrıca eğer ki uygun şartlar sağlanmaya başlanırsa da burun ucu kaldırma gibi işlemler içinde tercih ediliyor. Botoks tedavisi yoluna başvurulmadan önce de ilk olarak bölgenin güzelce temizlenmesi gerekiyor. Bölgenin tamamen uyuşması sağladıktan sonra ise tedavi yapılmaya başlanmalıdır.

Yorum Yap