Bilişim projelerine 3,7 milyar lira ödenek

Kalkınma Bakanı Yılmaz, 2014 Yılı Yatırım Programı’nda kamu kurumlarının 263 adet bilişim projesi için yaklaşık 3,7 milyar lira ödenek ayırdığını belirtti.

Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, Bakanlığın, kalkınma sürecinde ülkenin gelişme hedeflerini gerçekleştirme ve kaynaklarını verimli kullanma ve nesiller arası hakkaniyeti sağlama hedefi doğrultusunda önemli çaba sarf ettiğini ifade etti.

“YURT İÇİ TASARRUF ORANI ARTACAK”

2013’te yüzde 9,9’a kadar gerileyen özel kesim tasarruf oranının, özel tüketimdeki yavaşlama nedeniyle 2014’te 1,8 puan yükselmesinin beklendiğini dile getiren Yılmaz, “Kamu kesimi tasarruf oranının ise, 2014’te kamu harcanabilir gelirindeki reel artışın büyüme hızının altında kalmasının etkisiyle, 0,2 puan gerilemesi öngörülmektedir. Böylece, toplam yurt içi tasarruf oranının 2014 yılında, bir önceki yıla göre 1,5 puan artarak yüzde 14,9 olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

“TASARRUFLARI YÜKSEK DÜZEYLERE ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”

Yurtiçi tasarrufların artırılması ve verimli yatırım alanlarına aktarılmasının Türkiye’nin temel ekonomik önceliklerinden birini teşkil ettiğini dile getiren Yılmaz, “2013’te yurtiçi tasarruflarımız 13,4’tü. Bu yıl sonu itibariyle 149’a, gelecek yıl 15,2’ye kadar çıkmasını bekliyoruz. Bu elbette yetersiz. Çok daha yüksek düzeylere tasarruflarımızı çıkarmamız gerekiyor” diye konuştu.

“263 BİLİŞİM PROJESİNE 3,7 MİLYAR LİRA ÖDENEK AYRILDI”

2014 Yılı Yatırım Programı’nda kamu kurumlarının 263 adet bilişim projesi için yaklaşık 3,7 milyar lira ödenek ayrıldığına işaret eden Yılmaz, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde üst çerçeveyi belirleyecek olan Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planını katılımcı bir anlayışla hazırladıklarını söyledi.
2014 Mart ayı itibarıyla, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) Stratejisi ve Eylem Planında yer alan 71 eylem yüzde 77,6 düzeyinde tamamlandığını bildiren Yılmaz, 2018’de hedeflerinin ilk 25 içinde yer almak olduğunu ifade etti.

TÜİK’in 2014’te alanda veri derleme yöntemiyle yapılan 75 araştırmada, 352 bin 267 hanehalkı, 235 bin 148 fert ve 413 bin 850 işyeri ile görüşerek önemli konularda veriler elde ettiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“TÜİK’in en önemli hedeflerinden biri, istatistiklerin üretilebilmesi için ihtiyaç duyduğu verilerin toplanmasında cevaplayıcılara getirdiği yükü azaltmaktır. Bu amaçla, gelişen teknolojinin de yardımıyla, yeni veri toplama yöntemlerine geçilmektedir. Bu yeni yöntemlerin başında anketlerin bilgisayar destekli soru formları kullanılarak, telefonla merkezi olarak yapılması ve doğrudan internet üzerinden doldurulması uygulamaları gelmektedir.”

Yorum Yap