Beklenen Uçan Kaykay Tanıtıldı

lexus

Otomotiv devi Toyota Lexus, ‘Amazing in Motion’ video serisinde üzerinde çalıştığı yeni teknolojik ürünleri tanıtmaya devam ediyor. ‘Geleceğe Dönüş’ filmiyle akıllara kazınan uçan kaykayı yapan Lexus, görüntüleri sitesinden paylaştı.

Firmanın, kaykayın havada kalabilmesi için İspanya’nın Borcelona kentinde altı manyetik raylarla döşenen özel bir park alanı inşaa ettiği belirtiliyor. Her ne kadar şimdilik uçan kaykay bu özel alanda çalışabilse de 403 gün üzerinde çalışılan proje, gelecek adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Lexus Genel Müdür Yardımcısı Mark Templin açıklamasında “Biz bu projeye başlamadan önce tasarım ve yenilikte imkansızı mümkün hale getirebilmek, teknolojinin sınırlarını zorlamak için yola çıktık.” dedi.

Şirketin internet sitesine göre, ‘uçan kaykay’ sıvı azot, soğutmalı süper iletkenler ve mıknatıs kullanılarak yapılmış. ‘Uçan kaykay’ın bir Japon demiryolu şirketinin geçtiğimiz yıl ‘havada yükselebilen tren’ için kullandığı teknoloji ile yapıldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl, Toyota Teknik Yönetim Grubu Müdürü Hiroyoshi Yoshiki Bloomberg’e uçan araba üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Uçan araba projesinde, araç yola değmeden (sürtünmeden) ve herhangi bir dirençle karşılaşmadan yol alması bekleniyor. Japonların yeni teknoloji ürünleri, 30 yıl önce gösterime giren ‘Geleceğe Dönüş’ filmindeki uçan araba ile kaykayı akıllara getiriyor.

Yorum Yap