Armstrong’un Ay yolculuğundan getirdiği çanta bulundu

Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçen astronot Neil Armstrong’un uzay yolculuğu sırasında kullandığı eşyalar ortaya çıkarıldı.

ABD Havacılık ve Uzay Müzesi küratörlerinden Allan Needell, 2012’de ölen ünlü astronotun eşinin, evlerindeki bir dolabı temizlerken içi Apollo 11’in Ay yolculuğu sırasında kullanılan eşyalarla dolu bez bir çanta bulduğunu açıkladı.

Armstrong’un eşinin müzeye gönderdiği çantada astronotun 1969’ta Ay yüzeyindeki yürüyüşünü kaydeden kameranın da bulunduğunu belirten Needell, “16 milimetrelik kamera, 20. yüzyılın en önemli karelerini çekmek için kullanılmıştı” dedi.

Kameranın içindeki filmler alındıktan sonra Ay’a indirilen modülde bırakılmasının öngörüldüğünü kaydeden Needell, Armstrong ile yol arkadaşları Buzz Aldrin ve Michael Collins’in yolculuklarını hatırlatacak eşyaları beraberlerinde götürme kararı aldığı, kameranın da böylece Dünya’ya geri getirildiğini belirtti.

Armstrong’un çantasında, dinlenirken beline sardığı kuşak da bulundu.

Çanta ve içindekiler, ABD Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergilenecek.

Armstrong, 25 Ağustos 2012’de 82 yaşında hayata veda etmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) katılmadan önce ABD Donanması’nda pilot olarak görev yapan Armstrong, 20 Temmuz 1969’da Ay’a giden Apollo 11 uzay aracının komutanlığını üstlenmişti.

Ay’a ilk ayak basışı sırasında Dünya’dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği “Benim için küçük, insanlık için dev bir adım” sözleriyle hatırlanan Armstrong, bu sözlerin ardından astronot arkadaşı Edvin “Buzz” Aldrin ile Ay yüzeyinde 3 saat dolaşmıştı.

 

Kaynak:TrtHaber

Yorum Yap