Apple’a Rekor Ceza!

Apple ödeme sistemini genişletecek

Teknoloji devi Apple, 533 milyon dolarlık rekor fiyatta bir ceza ödeyecek…

Teknoloji dünyasının en fazla tercih edilen markalarından olan Apple, patent hakkını ihlal ettiği sebebiyle rekor bir para cezası ile karşı karşıya kaldı.

Apple ürünlerinde bulunan iTunes programının, Texas merkezli patent lisans şirketi Smartflash isimli şirketin sahip olduğu üç patent anlaşmasını ihlal ettiği bildirildi. Smartflash ise 852 milyon dolarlık bir mali zararın yaşandığını kaydederek Apple ile ilgili müracaatda bulundu. Texas Bölge Mahkemesi’nde jüri üyeleri arasında aşağı yukarı 8 saat süren müzakerenin sonrasında Apple’ın, Smartflash’a ait patentleri kasten izinsiz bir biçimde kullandığı gerekçesiyle şirkete 533 milyon dolar ceza ödemesi kararına varıldığı öğrenildi.

Apple’ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Çalışanlarımızın yıllarını harcayarak geliştirdiği kendi fikirleri için bu şirkete ödeme yapmayı reddediyoruz. Ne yazık ki mahkeme yoluyla mücadele etmeyi sürdürmekten başka seçeneğimiz yok” denildi.
Smartflash, 2013 yılı Mayıs ayında iTunes programının, indirilen şarkı, video ve oyunlara erişilmesi ve depolanmasına dair patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple’dan davacı olmuştu.

Yorum Yap