Apple, robotlardan memnun değil

Apple ile birlikte birçok üreticinin en önemli tedarikçilerinden bir tanesi olan Foxconn, önümüzdeki günlerde üretim aşamalarında robotlardanciddi anlamda yararlanmaya başlayabilir. Biliyorsunuz, Foxconn’da binlerce kişi çalışıyor ve zaman zaman “kötü çalışma koşulları, çocuk işçiler” gibi konularda haberler geliyor. Çok yoğun bir çalışma temposu olduğu için de Foxconn’dan farklı hamleler gelebilir. Ancak henüz bu hamleleri Apple istemiyor.

Çin kaynaklı bir habere göre Foxconn, iPhone’ların montajında robotlar kullanmak istiyor, ama Apple karşı çıkıyor. Çünkü bu robotlar, Apple’ın istediği .02mm’lik doğruluk oranına biraz uzak ve .05mm oranında kalıyor. Ek olarak,insanların el çabukluğuyla kıyaslandığında da hantal kalan robotlar, üretim sürecini yavaşlatabileceği gibi ilerleyen dönemlerde sipariş sıkıntılarını da doğurabilir.

Şu an birçok ürünün üretimi için birçok aşamada robotlardan yararlanılıyor, ancak hala üretim ve montajlar için insan varlığının önemi büyük. Bakalım ilerleyen yıllarda neler olacak…

Yorum Yap