“Alpe d’Huez” Kış Cenneti

alpe-d-huez-700x465

Fransız Alplerinde yer alan Alpe d’Huez, her seviyeye hitap edecek zorluk derecesinde, sürekli karlı pistleri ile uzun bir kayak sezonu sunuyor. Sezon boyu güneşli havası, uygun fiyatlı ‘ski in & out = kapıdan kayak’ otelleri ile ailelerin özellikle seçimi.

Romanche vadisinin tepelerinde, Cenevre’ye bir saat uzaklıktaki Alpe d’Huez, Fransanın en eski ve geniş kayak merkezlerinden birisi. Yılda 300 gün boyunca güneşli havası sayesinde diğer bir adı ‘l’île au soleil = güneş adası’ olan Alpe d’Huez’in çoğu kayak pisti güneye baktığı için kayakçılar bu muhteşem güneşli havanın tadını gün boyu çıkartabiliyor. Bu güneşli uçsuz bucaksız kayak merkezinin farklı köşelerinde karşınıza çıkan nefes kesici vadi manzaralarını da gördüğünüzde, Alpe d’Huez’in neden bu kadar popüler olduğunu anlıyorsunuz.

Fransa’nın en eski kayak merkezlerinden birisi olan Alpe d’Huez’in kurulma çalışmalarına 1936’da başlanmış. 1970’lerde aşırı talep sebebi ile büyük blok binaların eklenmesi sonucu, şirin kayak kasabası görünümünü kaybetmiş. Ancak sevindirici bir haber: son birkaç yıldır oteller ve eski apartman binaları kütük ile kaplanarak, beton görünümün yerini geleneksel Alpine stili almaya başladı.

1860 metrede yer alan kayak kasabasını çevreleyen tepeler 3300 metreye kadar ulaşıyor. 3,330 metrede yer alan Pic Blanc tepesi ve çevredeki Vaujany, Oz ve Signal de l’Homme bölgeleri ile 238 kilometre kayak keyfi sunuyor. Ayrıca 16 kilometrelik siyah pisti Sarenne ile Avrupa’nın en uzun siyah’ına ev sahipliği yapıyor. Korunaklı vadiler uzun süre karla kaplı kaldığı için Avrupa’nın en kar garantili ve uzun sezona sahip kayak merkezlerinin başında geliyor Alpe d’Huez.

Büyük bir kayak merkezi olmasına rağmen, sık otobüs servisleri sayesinde tüm kayak alanlarına bölgenin lift bileti sayesinde ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. Yükseklik ve vadi konumları sebebi ile birçok otel ‘ski in & ski out’ yani kapıdan kayakla çıkılıp girilir konumda olduğu için kayağa çıkıp dönmek müthiş kolay. Eğer ek bir ücret öderseniz yakınlarda yer alan Les Deux Alpes, Serre Chevalier ve Puy St Vincent bölgelerinde de kayabilir, böylece 7 gün boyunca her gün farklı bir vadide kayma imkanı bulablirsiniz. Ancak hem artan ziyarertçi ve kayakçı sayısını karşılamak için liftlere yenilerinin eklenmesine hem de tırmanış hızı ve koşullarını iyileştirmek için liftlerin renovasyona ihtiyacı var.

Pic Blanc tepesinde nefes kesici 360 derece manzaralar seyretmek mümkün. Pic Blanc tepesinin aşağısında 1150 metrede yer alan Vaujany köyü ise, 2590 metreye birkaç dakikada tırmanan ultra modern teleferiği ile Alpe d’Huez bölgesinde kayak kaymak ve de uygun fiyatla konaklamak isteyenler için başka bir alternatif üs.

Alpe-d_huez-apres

ALP D’HUEZ ÖZETİ

Auris, Oz, Vaujany, Villard-Reculas bölgelerini kapsayan kayak imkanı, Les Deux Alpes ve Serre Chevalier’e otobüs ve helikopter ile bağlantı

  • 1,130metre ile 3,330metre arasında 101 pist (38 yeşil, 32 mavi, 34 kırmızı, 17 siyah)
  • 84 lift
  • 2 snowpark
  • 15 dağ restoranı

(+) lar

Her seviyeden kayakçı için yeterli pist sunan geniş kayak alanı, kaliteli yapay kar, harika dağ restoranları, güneşli pistler

(-) ler

Hava karlı veya fırtınalı olduğunda çoğu pist kapalı, yüksek sezonda pistler ve liftler çok kalabalık, yetersiz sayıda ve eskimiş liftler (çoğu teleski), köyün mimarisi çok güzel değil.

NASIL GİDİLİR?

Cenevre havalimanı Alpe d’Huez’e sadece 80 km uzaklıkta. Cenevre’ye THY ile uçuş bilgileri için: http://bit.ly/ytcenevre

Yorum Yap