Regl Döneminde Bir Devrim: Menstrual Cup

Regl Dönemi Artık Kabus Değil!

Menstrual Cup, (menstrüel kap, menstrüel fincan, regl kabı, adet kabı olarak ta adlandırılır) lateks, silikon ya da termoplastik elastomer gibi maddelerden yapılan, yumuşak ve esnek, çan şeklinde bir aparattır.

Ağzı açık olan kısmı yukarıya bakacak şekilde vajina içine yerleştirilir. Yerleştirme işlemi yapılırken, menstrual kabı kendi içerisine doğru tamamen ya da yarım şekilde büzerek daha kolay bir kullanım elde edilebilir. Elastik bir yapıya sahip olduğu için, büzme işlemini gerçekleştirmek gayet kolaydır. Zaten kullandıkça hangi metodun size daha uygun olduğunu anlayacaksınız. Yerleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra ise, adet akıntısı bu kabın içerisinde toplanır.

Menstrual Cup, yapısı ve kullanımı itibariyle, hijyenik pedlerden ve tamponlardan tamamen farklıdır. Menstrual kaplarda, hijyenik pedlerde olduğu gibi akıntının dışarı atılımı söz konusu değildir.

Menstrüel fincanlar, tamponlar gibi akıntıyı emip içine de hapsetmez, tersine içinde biriktirir. Bu yüzden tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Satın alırken kendisiyle birlikte gelen muhafazaların içinde saklanır ve bir kap 10-15 yıla kadar kullanılabilir. Kapların katlanabilir modelleri de bulunmaktadır ve bu modeller saklama kolaylığı açısından daha da pratiktir.

Regl kaplarında, tamponlarda yaşanan Toksik Şok Sendromu (TSS) riski yoktur. Ayrıca bu kapların en küçük boyu bile, en büyük boy tampondan daha fazla sıvı tutar. Bir kap, sizi 8-10 saat aralığında hiç sızdırma yapmadan idare edebilir. En önemli özelliği ise, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından, kullanımında herhangi bir sakınca olmadığına dair onay almış olmasıdır.

Adet kapları, tekrar kullanma özelliğinden dolayı ekonomik olmasının yanı sıra, çevreye de dost bir ürün. Ayrıca, ped ve tamponların içeriğindeki beyazlatıcılar kanserojen etkiye sahip olduğu için, hem kadın vücudu, hem de doğa adına birer tehdit, bu kapta ise böyle bir durum asla söz konusu değil.

Bu fincanların temizlenmesi ve sterilize edilmesi de oldukça kolay. Reglinizin bitiminin hemen ardından, beyaz sabun ile güzelce yıkadığınız regl kabınızı, yalnızca bu amaç için tahsis ettiğiniz bir cezve içerisindeki kaynayan suya atarak yaklaşık 3-5 dakika kaynatıyorsunuz ve muhafazasının içine koyarak, bir sonraki adet döneminize kadar hijyenini korumuş oluyorsunuz.

İlgili Diğer Yazımız

Progestan Nedir, Kimler Ne İçin Kullanır?

Bu yazımızda sizlere Premenstrual dönem, Menstrual dönem, “Ped-Tampon-Menstrual kap” tercihleri ve hemen hepsiyle bir şekilde bağlantılı olduğunu göreceğiniz Progestan hapından bahsedeceğiz. Progestan nedir? Progesteron hormonu ile ilişkisi var mıdır? Hangi hastalıklarda kullanılır ve neden tercih edilir?.. İşte tüm bunların cevabını yazımızda bulacaksanız. Premenstrual dönem Neredeyse bütün kadınların kabusudur. Kadınların adet dönemi öncesi dalgalanmaları yetmezmiş gibi, […]

1 comment

Yorum Yap