850 yıl sonra açıldı!

İsveçli bilim adamları, 850 yıl önce ölen İsveç Kralı Aziz Erik hakkında daha fazla bilgi edinmek için mezarını açtı.

1160 yılında Danimarka Prensi tarafından Stockholm’de öldürülen IX. Erik’in cenazesi Stockholm’ün kuzeyindeki Uppsala şehrine götürülerek kendisinin yaptırdığı bir katedralde gömülmüştü. Efsaneye göre Kral öldüğünde bazı mucizeler yaşandı ve bundan dolayı da aziz ilan edildi.

Uppsala Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Kralın kafatası ve kemiklerinin olduğu altın yaldızlı bakır tabutunu açtı. Araştırmacılar, hakkında çok az bilgi bulunan Kralın kemiklerini DNA testlerine tabi tutarak ve X-ray taramalarından geçirerek kökeni hakkında daha fazla bilgi edinecek. Babasının İngiltere kökenli olabileceği ihtimali üzerinde duran araştırmacılar, Kralın yemek alışkanlığı ve herhangi bir hastalığının olup olmadığı konusunda da çalışmalar yürütecek.

Açılan tabuttan çıkan Kralın değerli taşlarla süslü tacının da kilisede sergileneceği bildirildi. Söz konusu tacın, İsveç’te bilinen en eski kraliyet tacı olduğu da kaydedildi. Mezarın 14. yüzyılda açıldığı ve burada bulunan Krala ait bazı eşyaların o zaman kiliselere dağıtıldığı da bildirildi.

 

Kaynak: Veteknolji

Yorum Yap