5 bin yıl öncesine ait ayak izleri

Bilim insanları Baltık Denizi‘nin güneyinde yapılan araştırmalarda 3 bin yıl öncesine uzanan ayak izleri ve balık yakalamak için kullanılan bir düzenek ortaya çıkardı.

Araştırmada yer alan arkeolog Terje Stafseth, bugüne kadar yapılan kazılarda eski insanlara ait çanak-çömlek ve el araçları bulduklarını ancak ayak izlerinin bir ilk olduğunu belirtti.

Arkeologlar, Danimarka’nın Lolland adasını Almanya ile birleştirecek sualtı tünelinin inşası öncesinde bölgedeki antik kalıntıları kurtarmak için zamanla yarışıyor. İnşa edilecek tünel, ayak izlerinin bulunduğu suları çekilmiş birçok fiyordla beraber muhtemelen binlerce yıldır gün yüzü görmeyen kalıntıları da ortadan kaldıracak.

Livescience sitesine konuşan arkeolog Lars Ewald Jensen, kurumuş olan fiyordların tarihi eser aramak için çok ideal olduğunu, Taç Çağı’nda insanların günlük faaliyetlerini gerçekleştirmek için fiyordları sıkça kullandığını söyledi.

AĞI KURTARMAK İÇİN SUYA ATLADILAR

Arkeologlar, Taş Çağı’nda yaşamış iki balıkçıya ait ayak izinin M.Ö 5000 ile 2000 yılları arasında oluştuğuna inanıyor. Söz konusu zamanda, Baltık Denizi’nin suları Arktik’te eriyen buzullar nedeniyle yükseliyordu ve insanlar fiyordları balık tutmak için kullanıyordu.

Balıkçılar, ağaçlardan yonttukları kafes benzeri bir düzeneği sığ sularda balık yakalamak için kullanıyor ve gerektiğinde fiyordların kaygan yüzeyinde bu düzeneği kaydırıyorlardı. Ayak izlerinin de, yaklaşan bir fırtına öncesi av düzeneğini kaldırmak isterken geride kaldığı düşünülüyor.

Arkeologlar, insanlara ait kalıntıların yanı sıra bir zamanlar suların kapladığı bölgede birçok hayvana ait kafatası ve kemik buldu. Hayvanların, 4 bin yıl öncesine uzanan dönemde bölgede yaşamış insanlar tarafından suya kurban edildiği tahmin ediliyor.

Kaynak : Al Cezire

Yorum Yap