400 km’yi 6 liraya kat etti

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Yerel Elektrikli Araba ekibi tarafından hazırlanan 4 saatlik şarj ile 500 kilometre yol kat edebilen “T-1” adlı elektrikli araç, Antalya’da tanıtıldı.

“İstanbul Üniversitesi Elektrikli Binek Otomobil Projesi” kapsamında öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 24 kişilik ekiple hazırlanan araç, Cumhuriyet Meydanı’na getirildi. Meydana giriş olmaması nedeniyle ekip tarafından elle kaldırılıp, kaldırıma konulan araç, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

40 LİRAYLA 3 BİN 400 KM

İÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Engin Topaloğlu, 2 yıl önce planladıkları projeyi yaklaşık 3,5 aylık sürede üretim aşamasını tamamladıklarını söyledi. Aracın eksikliklerini tespit etmek amacıyla Türkiye turu düzenlediklerini ve 8 il dolaştıklarını anlatan Topaloğlu, 13 il ile 5 bin kilometrelik bir parkurla turu tamamlayacaklarını belirtti. Konya’dan Antalya’ya geldiklerini, yaklaşık 400 kilometrelik bir parkurda 6 lira masraf olduğunu anlatan Topaloğlu, “40 lirayla 3 bin 400 kilometre yol kat ettik, 5 bin kilometrelik parkuru ise 75 liralık yakıt masrafıyla tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

SAATTEKİ HIZI 130 KM

Yüksek verimliliğe sahip, hafif ve aerodinamik yapıdaki aracın Türkiye’nin en verimli ve en az yakıt tüketen aracı olma özelliği öne süren Topaloğlu, bu tür araçların yaygınlaşmasını amaçladıklarını bildirdi. Kompozit karbon fiberden yapılan aracın 500 kilogram ağırlığında olduğunu ve ekip tarafından da kaldırılabildiğini anlatan Topaloğlu, aracın 2 yetişkin, 2 çocuk binebilecek şekilde tasarlandığını kaydetti. Topaloğlu, satteki hızı 130 kilometreye kadar ulaşabilen aracın yaklaşık 450 bin liraya mal edildiğini bildirdi. Topaloğlu, İzmir, Eskişehir ve Çanakkale’de tanıtım yaptıktan sonra İstanbul’a dönerek Türkiye turunu tamamlayacaklarını belirtti.

Vatandaşlardan yoğun ilgi Engin Topaloğlu, her gittikleri ilde araç hakkında tanıtım yaptıklarını söyledi. Tanıtımlarda vatandaşlardan özellikle maliyeti ve ne kadar yaktığı ile ilgili sorularla karşılaştıklarını dile getiren Topaloğlu, yakıt masrafının düşük olmasından ötürü aracın cazip hale geldiğini kaydetti. Araç, cuma günü Antalya’dan İzmir’e hareket edecek.

Yorum Yap